The 33rd Annual Saturn Awards Nominations Announced!

The Academy of Science Fiction, Fantasy & Horror films has announced the nominations for the 33rd Annual Saturn Awards. Leading the pack is Bryan Singer’s homage to the superhero mythos “Superman Returns” with 10 nominations. Garnering 6 nominations each, are “X-Men: The Last Stand” and Guillermo del Toro’s “Pan’s Labyrinth,” which received its nod in the restored category of Best International Film. Following closely behind are an eclectic mix: “Casino Royale,” “Mission Impossible III,” “Perfume: The Story of a Murderer,” “Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest,” and “Stranger Than Fiction,” receiving 5 nominations each. Read on for the full list.


THE 33rd ANNUAL SATURN AWARDS NOMINATIONS

BEST SCIENCE FICTION FILM

Children of Men (Universal)
Déjà vu (Buena Vista)
The Fountain (Warner Bros.)
The Prestige (Buena Vista)
V For Vendetta (Warner Bros.)
X-Men: The Last Stand (20th Century Fox)

BEST FANTASY FILM

Charlotte’s Web (Paramount)
Eragon (20th Century Fox)
Night At the Museum (20th Century Fox)
Pirates of the Caribbean:
Dead Man’s Chest (Buena Vista)
Stranger Than Fiction (Sony)
Superman Returns (Warner Bros.)

BEST HORROR FILM

The Descent (Lionsgate)
Final Destination 3 (New Line Cinema)
Hostel (Lionsgate)
Saw III (Lionsgate)
Slither (Universal)
Snakes on a Plane (New Line Cinema)

BEST ACTION/ADVENTURE/THRILLER FILM

Casino Royale (Sony / MGM)
The Departed (Warner Bros.)
Flyboys (MGM)
Mission Impossible III (Paramount)
Notes on a Scandal (Fox Searchlight)
Perfume: The Story of a Murderer (DreamWorks / Paramount)

BEST ANIMATED FILM

Cars (Buena Vista)
Flushed Away (DreamWorks SKG)
Happy Feet (Warner Bros.)
Monster House (Sony)
Over the Hedge (DreamWorks SKG)
A Scanner Darkly (Warner Independent Pictures)

BEST INTERNATIONAL FILM

Apocalypto (Buena Vista)
The Curse of the Golden Flower (Sony Pictures Classics)
Fearless (Rogue / Focus)
The Host (Magnolia Pictures)
Letters From Iwo Jima (Warner Bros.)
Pan’s Labyrinth (Picturehouse)

BEST ACTOR

Daniel Craig (Casino Royale) (Sony / MGM)
Tom Cruise (Mission Impossible III) (Paramount)
Will Farrell (Stranger Than Fiction) (Sony)
Hugh Jackman (The Fountain) (Warner Bros.)
Clive Owen (Children of Men) (Universal)
Brandon Routh (Superman Returns) (Warner Bros.)

BEST ACTRESS

Kate Bosworth (Superman Returns) (Warner Bros.)
Judy Dench (Notes on a Scandal) (Fox Searchlight)
Maggie Gyllenhaal (Stranger Than Fiction) (Sony)
Shauna MacDonald (The Descent) (Lionsgate)
Natalie Portman (V For Vendetta) (Warner Bros.)
Renee Zellweger (Miss Potter) (Weinstein Company)

BEST SUPPORTING ACTOR

Ben Affleck (Hollywoodland) (Focus Features)
Kelsey Grammer (X-Men: The Last Stand) (20th Century Fox)
Philip Seymour Hoffman (Mission Impossible III) (Paramount)
Sergi Lopez (Pan’s Labyrinth) (Picturehouse)
James Marsden (Superman Returns) (Warner Bros.)
Bill Nighy (Pirates of the Caribbean:
Dead Man’s Chest) (Buena Vista)
BEST SUPPORTING ACTRESS

Cate Blanchett (Notes on a Scandal) (Fox Searchlight)
Eva Green (Casino Royale) (Sony / MGM)
Rachel Hurd-Wood (Perfume: The Story of
a Murderer) (DreamWorks /
Paramount)
Famke Janssen (X-Men: The Last Stand) (20th Century Fox)
Parker Posey (Superman Returns) (Warner Bros.)
Emma Thompson (Stranger Than Fiction) (Sony)

BEST PERFORMANCE BY A YOUNGER ACTOR

Ko A-Sung (The Host) (Magnolia Pictures)
Ivana Baquero (Pan’s Labyrinth (Picturehouse)
Jodelle Ferland (Tideland) (ThinkFilm)
Tristan Lake Leabu (Superman Returns) (Warner Bros.)
Mitchel Tate Musso (Monster House) (Sony)
Edward Speleers (Eragon) (20th Century Fox)

BEST DIRECTION

J.J. Abrams (Mission Impossible III) (Paramount)
Alfonso Cuaron (Children of Men) (Universal)
Guillermo del Toro (Pan’s Labyrinth) (Picturehouse)
Mel Gibson (Apocalypto) (Buena Vista)
Bryan Singer (Superman Returns) (Warner Bros.)
Tom Tykwer (Perfume: The Story of a Murderer)

BEST WRITING

Andrew Birkin, Bernd Eichinger
Tom Tykwer (Perfume: The Story of a Murderer)
Guillermo del Toro (Pan’s Labyrinth) (Picturehouse)
Michael Dougherty, Dan Harris (Superman Returns) (Warner Bros.)
Zach Helm (Stranger Than Fiction) (Sony)
Neal Purvis & Robert Wade and
Paul Haggis (Casino Royale) (Sony / MGM)
The Wachowski Brothers (V for Vendetta) (Warner Bros.)

BEST MUSIC

David Arnold (Casino Royale) (Sony / MGM)
John Ottman (Superman Returns) (Warner Bros.)
Douglas Pipes (Monster House) (Sony)
John Powell (X-Men: The Last Stand) (20th Century Fox)
Trevor Rabin (Flyboys) (MGM)
Tom Tykwer, Johnny Klimek,
Reinhold Heil (Perfume: The Story of a Murderer)

BEST COSTUME

Joan Bergin (The Prestige) (Buena Vista)
Yee Chung-Man (Curse of the Golden Flower) (Sony Classics)
Penny Rose (Pirates of the Caribbean:
Dead Man’s Chest) (Buena Vista)
Judianna Makovsky (X-Men: The Last Stand) (20th Century Fox)
Gilly Martin (Flyboys) (MGM)
Sammy Sheldon (V For Vendetta) (Warner Bros.)

BEST MAKE-UP

Howard Berger,
Gregory Nicotero,
Mario Michisanti - (The Hills Have Eyes) (Fox Searchlight)
Paul Hyett,
Vickie Lang - (The Descent) (Lionsgate)
David Marti,
Montse Ribe - (Pan’s Labyrinth) (Picturehouse)
Todd Masters - (Slither) (Universal)
Ve Neill,
Joel Harlow - (Pirates of the Caribbean:
Dead Man’s Chest) (Buena Vista)
Gregory Nicotero,
Scott Patton - (The Texas Chainsaw
Massacre: The Beginning) (New Line Cinema)

BEST SPECIAL EFFECTS

John Bruno,
Eric Saindon,
Craig Lyn,
Michael Vezina - (X-Men: The Last Stand) (20th Century Fox)
Jeremy Dawson,
Dan Schrecker,
Mark Soper,
Peter Parks - (The Fountain) (Warner Bros.)
Roger Guyett,
Russell Earl,
Patrick Tobach,
Dan Sudick - (Mission Impossible III) (Paramount)
Karin Joy,
John Berton,
Blair Clark,
John Dietz - (Charlotte’s Web) (Paramount)
John Knoll,
Hal Hickel,
Charles Gibson,
Allen Hall - (Pirates of the Caribbean:
Dead Man’s Chest) (Buena Vista)
Mark Stetson,
Neil Corbould,
Richard R. Hoover,
Jon Thum - (Superman Returns) (Warner Bros.)

TELEVISION CATEGORIES

BEST NETWORK TELEVISION SERIES

Heroes (NBC/Universal)
Jericho (CBS)
Lost (ABC)
Smallville (CW)
24 (Fox)
Veronica Mars (CW)

BEST SYNDICATED / CABLE TELEVISION SERIES

Battlestar Galactica (Sci Fi Channel)
The Closer (TNT)
Dexter (Showtime)
Doctor Who (Sci Fi Channel)
Eureka (Sci Fi Channel)
Kyle XY (ABC Family)
Stargate SG-1 (Sci Fi Channel)

BEST PRESENTATION ON TELEVISION

The Librarian: Return to King Solomon’s Mines (TNT)
Life On Mars (BBC America)
The Lost Room (Sci Fi Channel)
Masters of Horror (Showtime)
Nightmares and Dreamscapes (TNT)
10.5: Apocalypse (NBC/Universal)

BEST ACTOR IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES

Matt Dallas (Kyle XY) (ABC Family)
Mathew Fox (Lost) (ABC)
Michael C. Hall (Dexter) (Showtime)
Edward James Olmos (Battlestar Galactica) (Sci Fi Channel)
Kiefer Sutherland (24) (Fox)
Noah Wyle (The Librarian: Return to King Solomon’s
Mines) (TNT)
BEST ACTRESS IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES

Patricia Arquette (Medium) (NBC/Universal)
Kristen Bell (Veronica Mars) (CW)
Jennifer Love Hewitt (Ghost Whisperer) (CBS)
Evangeline Lily (Lost) (ABC)
Katee Sackhoff (Battlestar Galactica) (Sci Fi Channel)
Kyra Sedgwick (The Closer) (TNT)

BEST SUPPORTING ACTOR IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES

James Callis (Battlestar Galactica) (Sci Fi Channel)
Michael Emerson (Lost) (ABC)
Greg Grunberg (Heroes) (NBC/Universal)
Josh Holloway (Lost) (ABC)
Masi Oka (Heroes) (NBC/Universal)
James Remar (Dexter) (Showtime)

BEST SUPPORTING ACTRESS IN A TELEVISION PROGRAM OR SERIES

Gabrielle Anwar (The Librarian: Return to King Solomon’s
Mines) (TNT)
Jennifer Carpenter (Dexter) (Showtime)
Ali Larter (Heroes) (NBC/Universal)
Allison Mack (Smallville) (CW)
Elizabeth Mitchell (Lost) (ABC)
Hayden Panettiere (Heroes) (NBC/Universal)

DVD – HOME ENTERTAINMENT

BEST DVD RELEASE

Bambi II (Buena Vista)
Beowulf & Grendel (Anchor Bay)
The Butterfly Effect 2 (New Line)
Hollow Man 2 (Sony)
The Sci Fi Boys (Universal)
2001 Maniacs (Lionsgate)

BEST DVD SPECIAL EDITION RELEASE

The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch,
and The Wardrobe (Extended Edition) (Buena Vista)
Final Destination 3 (Thrill Ride Edition) (New Line)
Old Boy (Ultimate Collector’s Edition) (Tartan)
King Kong (Deluxe Extended Edition) (Universal)
Saw II (Unrated – Special Edition) (Lionsgate)
Superman II: The Richard Donner Cut (Warner)

BEST DVD CLASSIC FILM RELEASE

Forbidden Planet (Warner)
Free Enterprise (Anchor Bay)
Gojira (Godzilla) (Classic Media)
A Nightmare on Elm Street (New Line)
The Searchers (Warner)
She (Legend Films)
This Island Earth (Universal)

BEST DVD COLLECTION

The Boris Karloff Collection (Universal)
The Exorcist – The Complete Anthology (Warner)
The Premiere Frank Capra Collection (Sony)
Hollywood Legends of Horror Collection (Warner)
James Bond Ultimate Edition (Collections 1 – 4) (MGM)
Superman Ultimate Collector’s Edition (Warner)

BEST TELEVISION SERIES RELEASE ON DVD

Deadwood (The Complete Second Season) (HBO)
Doctor Who (The Complete Second Series) (BBC Warner)
Lost (The Complete Second Season) (Buena Vista)
Masters of Horror (Anchor Bay)
MI – 5 (Volume 4) (BBC Warner)
Mystery Science Theater 3000 Collection (V. 9 – 10) (Rhino)

BEST RETRO TELEVISION SERIES RELEASE ON DVD

Adventures of Superman (The Complete Six Seasons) (Warner)
Amazing Stories (The Complete First Season) (Universal)
Saturday Night Live (The Complete First Season) (Universal)
Star Trek: The Animated Series (Paramount)
Voyage to the Bottom of the Sea (Seasons 1 & 2) (Fox)
The Wild Wild West (The Complete First Season) (Paramount)

Source: Saturn Awards