TV
Here’s the Turner Classic Movies Halloween Programming Schedule for October 2018!
If you want to catch up on classic horror this October, TCM has you covered.
As always, Turner Classic Movies is celebrating the season proper with an entire month of classic horror that kicks off October 3rd and runs straight through the big day.
This year’s TCM October schedule is loaded with gems that span several decades, including Wes Craven’s Deadly Friend, Nosferatu, The Fearless Vampire Killers, The Old Dark House, Eyes Without a Face, White Zombie, House of Dark Shadows, The Bad Seed and House of Wax.
Check out the full schedule on TCM’s website and find some highlights below via Reddit.
Wednesday October 3, 2018
8:00 PM The Unknown (1927) Dir: Tod Browning
9:00 PM The Phantom of the Opera (1925) Dir: Rupert Julian
10:45 PM The Monster (1925) Dir: Roland West
Thursday October 4, 2018
12:30 AM The Penalty (1920) Dir: Wallace Worsley
2:15 AM The Unholy Three (1925) Dir: Tod Browning.
4:00 AM He Who Gets Slapped (1924) Dir: Victor Seastrom
Saturday October 6, 2018
2:00 AM Deadly Friend (1986) Dir: Wes Craven
3:45 AM Demon Seed (1977) Dir. Donald Cammell
Sunday October 7, 2018
8:00 PM The Mummy’s Hand (1940) Dir: Christy Cabanne
9:30 PM The Mummy’s Ghost (1944) Dir: Reginald LeBorg
10:45 PM The Mummy’s Curse (1944) Dir: Leslie Goodwins
Monday October 8, 2018
12:00 AM Nosferatu (1922) Dir: F. W. Murnau.
Wednesday October 10, 2018
8:00 PM The Devil’s Bride (1968) Dir: Terence Fisher
10:00 PM (Horror of) Dracula (1958) Dir: Terence Fisher
11:30 PM Dracula, Prince of Darkness (1965) Dir: Terence Fisher
Thursday, October 11, 2018
1:15 AM Horror Hotel (aka City Of The Dead) (1960) Dir: John Llewellyn Moxey
2:45 AM The Face of Fu Manchu (1965) Dir: Dan Sharp
4:30 AM Rasputin, the Mad Monk (1966) Dir: Dan Sharp
Saturday October 13, 2018
2:15 PM The Seventh Victim (1943) Dir: Mark Robson
8:00 PM The Fearless Vampire Killers or, Pardon Me, But Your Teeth Are In My Neck (aka Dance of the Vampires) (1967) Dir. Roman Polanski
Sunday October 14, 2018
8:00 PM Abbott and Costello Meet the Mummy (1955) Dir: Charles Lamont
9:30 PM Mummy’s Boys (1936) Dir: Fred Guiol
10:45 PM The Robot vs. the Aztec Mummy (1958) Dir: Rafael Portillo
Monday October 15, 2018
12:00 AM Faust (1926) Dir: F. W. Murnau
Tuesday October 16, 2018
12:15 AM The Black Hole (1979) Dir. Gary Nelson
Wednesday October 17, 2018
8:00 PM The Old Dark House (1932) Dir: James Whale
9:30 PM The Walking Dead (1936) Dir: Michael Curtiz
10:45 PM Isle of the Dead (1945) Dir: Mark Robson
Tuesday October 16, 2018
12:15 AM Bedlam (1946) Dir: Mark Robson Cast
1:45 AM Die, Monster, Die! (1965) Dir: Daniel Haller
3:15 AM The Sorcerers (1967) Dir: Michael Reeves
5:00 AM The Terror (1963) Dir: Roger Corman, et. al.
Friday October 19, 2018
8:00 PM Carry on Screaming! (1966) Dir: Gerald Thomas
Saturday October 20, 2018
2:00 AM Dreamscape (1984) Dir: Joseph Ruben
3:45 AM Dead Sleep (1990) Dir: Alec Mills
Sunday October 21, 2018
8:00 PM The Mummy (1959) Dir: Terence Fisher
9:45 PM The Curse of the Mummy’s Tomb (1964) Dir: Michael Carreras
11:15 PM The Pharaoh’s Curse (1957) Dir: Lee Sholem
Monday October 22, 2018
12:30 AM The Phantom Carriage (1921) Dir: Victor Seastrom
2:30 AM Eyes Without a Face (1959) Dir: Georges Franju
4:15 AM A Woman’s Face (1941) Dir: George Cukor
Monday October 22, 2018
8:00 PM The Frankenstein Myth (2018)
9:00 PM Son of Frankenstein (1939) Dir: Rowland V. Lee
11:00 PM The Frankenstein Myth (2018)
Tuesday October 23, 2018
12:00 AM The Curse of Frankenstein (1957) Dir: Terence Fisher
1:30 AM Frankenstein Created Woman (1967) Dir: Terence Fisher
3:15 AM Frankenstein Must Be Destroyed! (1970) Dir: Terence Fisher
5:00 AM The Mysterious Doctor (1943) Dir: Ben Stoloff
Wednesday October 24, 2018
8:00 PM White Zombie (1932) Dir: Victor Halperin
9:15 PM Mark of the Vampire (1935) Dir: Tod Browning
10:30 PM Night Monster (1942) Dir: Ford Beebe
Thursday October 25, 2018
12:00 AM The Human Monster (1939) Dir: Walter Summers
1:30 AM The Devil Bat (1940) Dir: Jean Yarbrough
2:45 AM The Corpse Vanishes (1942) Dir: Wallace Fox
4:00 AM Spooks Run Wild (1941) Dir: Phil Rosen
5:15 AM Bowery at Midnight (1942) Dir: Wallace Fox
9:45 AM The Canterville Ghost (1944) Dir: Jules Dassin
Saturday October 27, 2018
2:00 AM The Hand (1981) Dir: Oliver Stone
4:00 AM The Beast With Five Fingers (1946) Dir: Robert Florey
6:00 AM The 7 Faces of Dr. Lao (1964) Dir: George Pal
11:30 AM The Tell-Tale Heart (SHORT) (1941) Dir. Jules Dassin
2:15 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1941) Dir: Victor Fleming
6:00 PM The Power (1968) Dir: Byron Haskin
8:00 PM The Ghost and Mrs. Muir (1947) Dir: Joseph L. Mankiewicz
10:00 PM The Ghost and Mr. Chicken (1966) Dir. Alan Rafkin
Sunday October 28, 2018
12:00 AM Follow Me Quietly (1949) Dir: Richard O. Fleischer
1:30 AM House of Dark Shadows (1970) Dir: Dan Curtis
3:30 AM Night Of Dark Shadows (1971) Dir: Dan Curtis
5:30 AM Black Cats and Broomsticks (SHORT) (1955) Dir: Larry O’Reilly
8:00 PM The Mummy’s Shroud (1967) Dir: John Gilling
10:00 PM Blood from the Mummy’s Tomb (1971) Dir: Seth Holt
Monday October 29, 2018
4:00 AM Diabolique (1955) Dir: Henri-Georges Clouzot
6:30 AM The Curse of the Cat People (1944) Dir: Gunther von Fritsch, Robert Wise
7:45 AM The Bad Seed (1956) Dir: Mervyn LeRoy
10:00 AM Children of the Damned (1963) Dir: Anton M. Leader
11:45 AM Village of the Damned (1961) Dir: Wolf Rilla
1:15 PM What Ever Happened to Baby Jane? (1962) Dir: Robert Aldrich
3:45 PM Hush … Hush, Sweet Charlotte (1964) Dir: Robert Aldrich
6:15 PM The Nanny (1965) Dir: Seth Holt
8:00 PM Island of Lost Souls (1932) Dir: Erle C. Kenton
9:15 PM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1932) Dir: Rouben Mamoulian
11:00 PM Mad Love (1935) Dir: Karl Freund
Tuesday October 30, 2018
12:15 AM The Fly (1958) Dir: Kurt Neumann
4:15 AM The Frozen Dead (1967) Dir: Herbert J. Leder
5:30 AM Return to Glennascaul (SHORT) (1953) Dir: Hilton Edwards
6:00 AM Dr. Jekyll and Mr. Hyde (1920) Dir: John S. Robertson
7:15 AM The Magician (1926) Dir: Rex Ingram
8:45 AM The Man Who Could Work Miracles (1936) Dir: Lothar Mendes
10:15 AM The Devil-Doll (1936) Dir: Tod Browning
11:45 AM The Mysterious Island (1929) Dir: Lucien Hubbard
1:30 PM Doctor X (1932) Dir: Michael Curtiz
3:00 PM The Return of Doctor X (1939) Dir: Vincent Sherman
4:15 PM King Kong (1933) Dir: Merian C. Cooper, Ernest B. Schoedsack
6:15 PM Things To Come (1936) Dir: William Cameron Menzies
8:00 PM Ghost Chasers (1951) Dir: William Beaudine
9:30 PM The Bowery Boys Meet the Monsters (1954) Dir: Edward Bernds
10:45 PM Spook Busters (1946) Dir: William Beaudine
Wednesday October 31, 2018
12:15 AM Spook Chasers (1957) Dir: George Blair
1:30 AM Master Minds (1949) Dir: Jean Yarbrough
2:45 AM Night of the Living Dead (1968) Dir: George A. Romero
4:30 AM The Plague of the Zombies (1966) Dir: John Gilling
6:00 AM Hands of a Stranger (1962) Dir: Newt Arnold
7:30 AM Dementia 13 (1963) Dir: Francis Ford Coppola
9:00 AM Cat People (1942) Dir: Jacques Tourneur
10:15 AM Carnival of Souls (1962) Dir: Herk Harvey
11:45 AM Spirits of the Dead (1968) Dir: Roger Vadim, Louis Malle, Federico Fellini
2:00 PM From Beyond the Grave (1973) Dir: Kevin Connor
4:00 PM Black Sabbath (1963) Dir: Mario Bava
6:00 PM Dead of Night (1945) Dir: Cavalcanti, Basil Dearden, Robert Hamer, Charles Crichton
8:00 PM House of Wax (1953) Dir: Andre DeToth
9:45 PM The Pit and the Pendulum (1961) Dir: Roger Corman
11:15 PM The Masque of the Red Death (1964) Dir: Roger Corman
Thursday November 1, 2018
1:00 AM House on Haunted Hill (1958) Dir: William Castle
2:30 AM Theatre of Blood (1973) Dir: Douglas Hickox
4:30 AM The Last Man on Earth (1964) Dir: Ubaldo Ragona and Sidney Salkow
TV
“Golden Axe”: Sega Genesis Video Game Becomes an Animated Series at Comedy Central
You know video game adaptations are hot when even Golden Axe is making the leap to the screen. And indeed it is, with Deadline reporting that the Sega Genesis video game franchise that debuted back in 1989 is getting an animated series at Comedy Central.
Comedy Central has given “Golden Axe” a 10-episode order, Deadline reports today.
The voice cast for the animated series from CBS Studios in association with Sony Pictures Television and Original Film includes Matthew Rhys (The Americans), Danny Pudi (Mythic Quest), Lisa Gilroy (Jury Duty), Liam McIntyre (Spartacus) and Carl Tart (Grand Crew).
“Described as a hilarious and loving homage to Sega’s video game series, Golden Axe follows veteran warriors Ax Battler, Tyris Flare and Gilius Thunderhead as they once again battle to save Yuria from the evil giant Death Adder who just won’t seem to stay dead. Fortunately, this time they have the inexperienced and underprepared Hampton Squib on their side.”
Mike McMahan (Star Trek: Lower Decks) and Joe Chandler (American Dad!) will co-write the first episode and executive produce the series, with Chandler serving as showrunner.
The original Golden Axe video game was released in 1989, followed by sequels in 1991, 1992 and 1993. The series got a modern day upgrade with Golden Axe: Beast Rider in 2008.
You must be logged in to post a comment.