Your Guide To Horror On The Small Screen This October - Bloody Disgusting
Connect with us

Editorials

Your Guide To Horror On The Small Screen This October

Published

on

I don’t know about you but even if I own all of the movies they show on TV during October I still get pissed if I miss out on something. So I decided to make a working list we can all use in conjunction with DVR. Again, this is a WORKING list because the networks haven’t all come out with their full schedules yet. I picked the main networks to cover but if I am missing anything share it in the comments for everyone to see! Happy October!

AMC FEARFEST (Not A Full Schedule Yet)

Oct 17th:
9:00am – Graveyard Shift
11:00am – Silver Bullet
1:00pm – Thinner
3:00pm – Cujo
5:00pm – Dreamcatcher
8:00pm – Firestarter
10:30pm – Children of the Corn (1984)
Oct 18th:
12:30am – Riding the Bullet
4:00am – Cujo
6:00am – Children of the Corn (1984)
8:00am – Tremors
10:00am – Tremors 2: Aftershocks
12:15pm – Tremors 3: Back to Perfection
2:45pm – Tremors 4: The Legend Begins
5:15pm – Tremors
7:15pm – Tremors 2: Aftershocks
9:30pm – Tremors 3: Back to Perfection
Oct 19:
2:00am – Tremors 4: The Legend Begins
2:30am – Creation of the Humanoids
4:00am – Candyman: Farewell to the Flesh
6:00am – The Howling
8:00am – Pumpkinhead
10:00am – Child’s Play 2
12:00pm – Child’s Play 3
2:00pm – Bride of Chucky
4:00pm – Seed of Chucky
Oct 20
7:00am – Friday the 13th (1980)
9:00am – Friday the 13th, Part 2
11:00am – Friday the 13th – Part III
1:00pm – Friday the 13th: The Final Chapter
3:00pm – Friday the 13th (1980)
5:00pm – Friday the 13th, Part 2
7:00pm – Friday the 13th – Part III
9:00pm – Friday the 13th: The Final Chapter
11:00pm – Friday the 13th – A New Beginning
Oct 21:
1:00am – Friday the 13th, Part VI: Jason Lives
3:00am – War of the Colossal Beast
7:00am – Friday the 13th: The Final Chapter
9:00am – Friday the 13th – A New Beginning
11:00am – Friday the 13th, Part VI: Jason Lives
1:00pm – Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan
3:15pm – Jason Goes to Hell: The Final Friday
5:15pm – Jason X
7:15pm – Friday the 13th (2009)
9:15pm – Friday the 13th (1980)
11:15pm – Friday the 13th, Part 2
Oct 22: 
1:15am – Friday the 13th – Part III
3:15am – Violent Midnight
3:30am – Corridors of Blood
3:45am – Invasion of the Neptune Men
7:00am – Slaughter of the Vampires
7:15am – Invasion of the Neptune Men
7:30am – How to Make a Monster
7:45am – The Funhouse
10:00am – Freddy’s Dead: The Final Nightmare
12:00pm – The Fog
2:00pm – Survival of the Dead
4:00pm – Land of the Dead
6:00pm – Lake Placid
8:00pm – House on Haunted Hill
10:00pm – Return to House on Haunted Hill
11:45pm – An American Werewolf in Paris
Oct 23:
2:00am – Puppet Master
7:00am – Eight Legged Freaks
9:30am – Lake Placid
11:30am – Cujo
1:30pm – I Know What You Did Last Summer
4:00pm – Thirteen Ghosts
6:00pm – A Nightmare on Elm Street (2010)
8:00pm – Ghost Ship
10:00pm – Scream
Oct 24:
12:30am – Deep Blue Seas
7:00am – Scream 3
9:30am – Ghost Ship
11:30am – Firestarter
2:00pm – The Omen (1976)
4:30pm – Damien: Omen II
7:00pm – Omen III: The Final Conflict
11:30pm – Hide and Seek
Oct 25:
4:00am – Graveyard Shift
6:00am – Christine
8:00am – Friday the 13th (2009)
10:00am – A Nightmare on Elm Street (2010)
12:00pm – Child’s Play 2
2:00pm – Child’ Play 3
4:00pm – Bride of Chucky
6:00pm – Seed of Chucky
8:00pm – Child’s Play 2
10:00pm – Child’s Play 3

Disney Channel Monstertober (For the little fans)

Oct 2:
8:00pm – “Dog With A Blog” “Howloween 2: The Final Reckoning”
8:25pm – “Mickey Mouse” Cartoon Short “The Boiler Room”
8:30pm – “Girl Meets World” “Girl Meets World: Of Terror”
9:00pm – “Jessie” “The Runaway Bride of Frankenstein”
Oct 3:
8:30am – “Jake and the Never Land Pirates” “Pirate Ghost Story”
9:00am – “Sofia the First” “Ghostly Gala”
9:30am – “Doc McStuffins” “Hide and Eek”
Oct 4:
8:00pm – “Phineas and Ferb” One-Hour Episode “Night of the Living Pharmacists”
9:00pm – “Gravity Falls” “Little Gift Shop of Horrors”
9:30pm – “Wander Over Yonder” “The Gift ll: The Giftening”
Oct 5:
8:00pm – “Austin & Ally” “Horror Stories & Halloween Scares”
8:30pm – “Liv and Maddie” “Helgaween-A-Rooney”
9:00pm – “I Didn’t Do It” “Next of Pumpkin”
Oct 10:
8:30 am – “Jake and the Never Land Pirates” “Jake the Wolf”
9:30pm – “Marvel’s Ultimate Spider-Man: Web-Warriors” “Halloween Night at the Museum”
Oct 13:
10:00 am-8:00pm – Marathon featuring encore presentations of Halloween-themed episodes and movies.
Oct 17:
9:00pm – “Evermoor” Special (Chapter 1 & 2)
Oct 24:
9:00pm – “Evermoor” Special (Chapter 3 & 4)
Oct 31
2:00pm-10:30pm – Marathon featuring encore presentations of Halloween-themed episodes and movies.

ABC FAMILY (For the whole family!)

Oct 19:
7:00am – Casper
9:00am – The Addams Family
11:00am – Addams Family Values
1:00pm – Harry Potter and the Deathly Hollows: Part 1
4:30pm – Harry Potter and the Deathly Hollows: Part 2
7:30pm – Disney·Pixar’s Toy Story OF TERROR!
8:00pm – Disney·Pixar’s Monsters, Inc.
10:30pm – The Nightmare Before Christmas
Oct 20:
6:30pm – The Nightmare Before Christmas
8:00pm – The Hunger Games
12:00am – The Haunted Mansion
Oct 21:
8:00pm – Pretty Little Liars” fan-appreciation special, “We Love You to DeAth”
9:00pm – Freak Out
Oct 22:
6:00pm – Beetlejuice
8:00pm – Melissa & Joey “Witch Came First”
8:30pm – Baby Daddy “Strip or Treat”
9:00pm – Freak Out
Oct 23: 
5:30pm – Freak Out
7:30pm – Corpse Bride
9:30pm – The Nightmare Before Christmas
12:00am – Teen Wolf
Oct 24: 
5:00pm – Corpse Bride
7:00pm – The Nightmare Before Christmas
8:30pm – Dark Shadows
12:00am – Beetlejuice
Oct 25:
7:30am – Batman
10:30am – Batman Returns
1:30pm – Beetlejuice
3:30pm – Dark Shadows
6:00pm – The Addams Family
8:00pm – Addams Family Values
10:00pm – Hocus Pocus
12:00am – Corpse Bride
Oct 26:
7:00am – Freak Out
8:00am – Coraline
10:00am – Scooby Doo 2: Monsters Unleashed
12:00pm – The Haunted Mansion
2:00pm – Corpse Bride
4:00pm – The Addams Family
6:00pm – Addams Family Values
8:00pm – Hocus Pocus
10:00pm – ParaNorman
Oct 27:
5:00pm – Freak Out
7:00pm – ParaNorman
9:00pm – Casper
12:00am – Scooby Doo 2: Monsters Unleashed
Oct 28:
5:00pm – Scooby Doo 2: Monsters Unleashed
7:00pm – Casper
9:00pm – Freak Out
12:00am – The Haunted Mansion
Oct 29:
5:00pm – The Haunted Mansion
7:00pm – The Addams Family
9:00pm – Addams Family Values
12:00am – ParaNorman
Oct 30:
4:30pm – The Addams Family
6:30pm – Addams Family Values
8:30pm – Dark Shadows
12:00am – Beetlejuice
Oct 31:
2:00pm – Poltergeist
4:30pm – Dark Shadows
7:00pm – Beetlejuice
9:00pm – Casper

TCM (Great old fashioned horror movies)

Oct 4:
12:00pm- The Mummy (1959)
3:00pm- Peeping Tom
Oct 10:
4:15am- The Ghost of Yotsuya
Oct 11:
12:00 pm- Curse of the Mummy’s Tomb
2:15 am- Blacula
4:00 am- Scream Blacula Scream
Oct 12:
8:00 pm- Shadow of a Doubt
Oct 13:
1:00 pm- Fingers at the Window
Oct 16:
8:00 pm- The Ghost Breakers
9:30 pm- The Old Dark House
11:15 pm- The Smiling Ghost
12:45 am- The Ghost Goes West
2:15 am- Ghost Chasers
3:30 am- Spook Busters
4:45 am- Gildersleeve’s Ghost
Oct 18:
12:00 pm- The Mummy’s Shroud
4:30 pm- The Spirit of the Beehive
Oct 22:
2:15 am- The Fog
Oct 23: 
6:00 am- Night of the Lepus
8:00 pm- The Innocents
10:00 pm- The Uninvited
12:00 am- The Woman in White
2:00 am- Night of Dark Shadows
4:00 am- The Others (2001)
Oct 25:
12:15 pm- Blood From the Mummy’s Tomb
2:00 pm- Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street (1982)
4:30 pm- Mad Love
5:45 pm- The Birds
8:00 pm- The Haunting (1963)
10:00 pm- Village of the Damned (1961)
11:30 pm- The Curse of Frankenstein
1:15 am- A Night At The Movies: The Horrors of Stephen King
Oct 26:
8:00 pm- Dr. Jekyl and Mr. Hyde (1941)
12:45 am- The Monster
2:15 am- Diabolique
4:15 am- Gaslight
Oct 28: 
6:00 am- Nosferatu (1922)
7:45 am- The Vampire Bat
9:00 am- Dead Men Walk
10:15 am- Isle of the Dead
11:45 am- The Return of the Vampire
1:00 pm- House of Dark Shadows
3:00 pm- Horror of Dracula
4:30 pm- Dracula, Prince of Darkness
6:15 pm- Dracula Has Risen From The Grave
8:00 pm- Dead of Night (1945)
10:00 pm- Twice-Told Tales
12:15 am- Kwaidan
3:00 am- The House The Dripped Blood
5:00 am- Torture Garden
Oct 29:
8:00 pm- Psycho (1960)
Oct 30: 
8:00 pm- House on Haunted Hill (1958)
9:30 pm- The Legend of Hell House (1973)
11:15 pm- 13 Ghosts (1960)
1:00 am- The Haunting (1963)
3:00 am- Burnt Offerings
Oct 31:
6:00 am- London After Midnight
7:00 am- Mark of the Vampire (1935)
8:15 am- The Devil-Doll
9:45 am- I Walked With a Zombie
11:00 am- Cat People (1942)
12:15 pm- The Tingler
1:45 pm- Spine Tingler! The William Castle Story
3:15 pm- Dementia 13
4:45 pm- Carnival of Souls
6:15 pm- Repulsion
8:00 pm- Night of the Living Dead
10:00 pm- Curse of the Demon
11:45 pm- House of Wax
1:30 am- Poltergeist
3:30 am- Strait Jacket
5:15 am- Eyes Without a Face

SyFy (In case you get desperate)

Oct 2: 

1:30 pm – Night Of The Demons
3:30 pm – Halloween II (2009)
6:00 pm – Freddy Vs. Jason

Oct 3:

12:00 pm – The Bleeding
2:00 pm – My Bloody Valentine
4:00 pm – Wrong Turn 5: Bloodlines
6:00 pm – Resident Evil: Extinction

Oct 4:

2:30 pm – Hellboy
5:00 pm – Resident Evil: Extinction
7:00 pm – The Reaping

11:00pm – Hellboy

Oct 5:

9:00 am – The Cursed
11:00 am – Stephen King’s Rose Red – Part 1
1:00 pm – Stephen King’s Rose Red – Part 2
3:00 pm – Stephen King’s Rose Red – Part 3
5:00 pm – The Reaping
9:00 pm – Shutter

Oct 6:

9:00am – Stephen King’s Rose Red – Part 1
11:00am – Stephen King’s Rose Red – Part 2
1:00pm – Stephen King’s Rose Red – Part 3
3:00pm – Psychosis
7:00pm – Shutter
11:00pm – My Soul To Take

Oct 7:

8:00am – My Soul To Take

Oct 9:

6:00pm – The Uninvited

Oct 10:

4:00pm – The Uninvited
6:00pm – Texas Chainsaw Massacre (1974)

Oct 11:

2:05am – Texas Chainsaw Massacre (1974)
2:30pm – Chernobyl Diaries
4:30pm – Halloween II (2009)
7:00pm – Freddy Vs. Jason
9:00pm – Texas Chainsaw Massacre (2003 remake)
11:00pm – Hostel: Part II

Oct 12: 

1:00am – Chernobyl Diaries
3:00am – The Bleeding
10:30am – Night of the Demons
12:00pm – Halloween II (2009)
3:00pm – Hostel: Part II
5:00pm – Freddy Vs. Jason
7:00pm – Texas Chainsaw Massacre (2003 remake)
9:00pm – The Fog

Oct 13:

1:00am – The Haunting in Connecticut
3:00am – Dead Like Me
11:00am – Dracula 2000
5:00pm – The Haunting in Connecticut
7:00pm – The Fog
9:00pm – The Wolfman
11:00pm – Freddy Vs. Jason

Oct 14:

10:00am – Freddy Vs. Jason

Oct 15:

2:00am – Hybrid

Oct 16:

5:30pm – Hellboy

Oct 17:

4:10am – War Wolves
9:30am – Dracula 2000
11:30am – Wes Craven Presents: Dracula II: Ascension
1:30pm – Hellboy
6:00pm – Drive Angry

Oct 18:

1:30am – Dracula 2000
3:30am – Wes Craven Presents: Dracula II: Ascension
9:00am – Stephen King’s Rose Red – Part 1
11:00am – Stephen King’s Rose Red – Part 2
1:00pm – Stephen King’s Rose Red – Part 3
3:00pm – The Reaping
5:00pm – The Fog
11:00pm – The Fog

Oct 19:

10:00am – The Uninvited
12:00pm – The Reaping
2:00pm – Let Me In
4:30pm – Cirque Du Freak: The Vampire’s Assistant
6:30pm – Birth
9:00pm – Lost Souls
11:00pm – The Revenant

Oct 20:

1:30am – Lost Souls
3:30am – The Uninvited
12:00pm – Birth
2:30pm – The Revenant
5:00pm – Hostel: Part II
7:00pm – Saw VII
9:00pm – Starve
11:0pm – Hellboy

Oct 22:

2:00am – My Bloody Valentine

Oct 23:

1:00am – Pulse
3:00am – Psychosis
8:00am – Pulse
10:00am – Haunting in Connecticut
12:00pm – Stephen King’s Rose Red – Part 1
2:00pm – Stephen King’s Rose Red – Part 2
4:00pm – Stephen King’s Rose Red – Part 3
6:00pm – Lost Souls

Oct 24:

12:10am – Lost Souls
2:10am – Haunting in Connecticut
4:10am – Wrong Turn 5: Bloodlines
9:30am – Wrong Turn 5: Bloodlines
11:30am – The Dead

Oct 25:

3:05am – Dead Season
9:00am – Dead Season
3:00pm – Texas Chainsaw Massacre (1974)
5:00pm – Texas Chainsaw Massacre (2003)
7:00pm – Battle of the Damned
9:00pm – Resident Evil: Extinction
11:00pm – Texas Chainsaw Massacre (2003)

Oct 26:

1:00am – Texas Chainsaw Massacre (1974)
10:30am – 30 Days of Night
1:00pm – 30 Days of Night: Dark Days
3:00pm – Battle of the Damned
5:00pm – The Reaping
7:00pm – Resident Evil: Extinction
9:00pm – The Happening
11:00pm – The Fog

Oct 27:

1:00am – 30 Days of Night
3:30am – 30 Days of Night: Dark Days
11:0am – The Cursed
3:00pm – The Reaping
5:00pm – The Fog
7:00pm – The Happening
9:00pm – The Crazies
11:00pm – Lost Souls

Oct 28:

1:00am – The Cursed

Oct 29:

2:00am – Wrong Turn 5: Bloodlines

Oct 30:

4:00pm – Texas Chainsaw Massacre (1974)
6:00pm – Texas Chainsaw Massacre (2003 remake)

Oct 31:

12:10am – Saw VII
2:10am – Hostel: Part II
11:00am – 30 Days of Night
1:30pm – Texas Chainsaw Massacre (1974)
3:30pm – Texas Chainsaw Massacre (2003 remake)
5:30pm – Halloween II (2009)
1:05am – Halloween II (2009)
3:35am – 30 Days of Night

Jess is a Northeast Ohio native who has loved all things horror and fringe since birth. She has a tendency to run at the mouth about it and decided writing was the only way not to scare everyone away. If you make a hobby into a career it becomes less creepy. Unless that hobby is collecting baby dolls. Nothing makes that less creepy.


AROUND THE WEB


8 Comments